RATOWNICTWO MEDYCZNE

DZIAŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO i TRANSPORTU SANITARNEGO

DZIAŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO I TRANSPORTU SANITARNEGO - 999, 112

PIELĘGNIARZ KOORDYNUJĄCY – Piotr Hołubowski – Specjalista pielęgniarstwa ratunkowego

KOORDYNATOR ds. TRANSPORU – Jacek Krech – Ratownik Medyczny – kierowca

Do zadań Działu Ratownictwa Medycznego należy niesienie pomocy medycznej pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia oraz jak najszybsze przewiezienie ich do szpitala w celu dalszej diagnostyki.

Liczba personelu DRM i TS to 45 osób:

LEKARZE:

- Czubak Magdalena

- Ostapiuk Radosław

- Kuźniar Zdzisław

- Mrozowski Artur

- Kotowski Leszek

W DRM i TS pracuje również 34 Ratowników Medycznych z czego 25 to również kierowcy a 10 posiada wyższe wykształcenie.

Skład osób pracujących w DRM i TS uzupełnia trzech kierowców realizujących głównie transporty diagnostyczne oraz dwie pielęgniarki – dyspozytorki czuwające nad w/w transportami.

Dział Ratownictwa Medycznego  i Transportu Sanitarnego w Ustrzykach Dolnych realizuje swoje zadania sześcioma karetkami z czego 4 to ambulanse systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (tel. 999, 112). Pozostałe dwa ambulanse to karetki transportowe. Wszystkie karetki wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, niezbędny do ratowania ludzkiego życia.

1 – Karetka „S”- specjalistyczna z lekarzem stacjonująca przy Szpitalu w Ustrzykach Dolnych

2 – Karetka „P9” – podstawowa z dwoma ratownikami stacjonująca przy Szpitalu w Ustrzykach Dolnych

3 - Karetka „P10” – podstawowa z dwoma ratownikami stacjonująca na podstacji w Lutowiskach

4 - Karetka „P11” – podstawowa z dwoma ratownikami – sezonowa - stacjonująca w Ustrzykach Górnych w zimie od 1.12 do 28.02 oraz w lecie od 16.06 do 15.09.

W lipcu 2012 pracownicy DRM zorganizowali I Piknik Charytatywny Ratownictwa Medycznego w Parku Pod Dębami, a za zebrane środki samodzielnie, w wolnym czasie i bez wynagrodzenia wybudowali czterostanowiskowy garaż dla Ustrzyckich karetek - co szczególnie w okresie zimowym znacząco wpłynęło na czasy dojazdów do miejsca zdarzenia.

W lipcu 2013 roku z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Bieszczadzką, w programie „Uratować każdy może”, DRM w Ustrzykach Dolnych wzbogacił się o  trzy specjalistyczne fantomy (manekiny) do nauki pierwszej pomocy oraz projektor multimedialny wraz z ekranem. Dzięki temu każdego roku w wielu akcjach i pokazach, nasi Ratownicy-instruktorzy pod hasłem: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” - szkolą kilkaset osób z zakresu pierwszej pomocy.To te pierwsze chwile często decydują o późniejszym stanie poszkodowanego, gdyż już po 4-5 minutach z powodu braku tlenu następują nieodwracalne zmiany w mózgu, a czas dojazdu Zespołów Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia to średnio 15-20 min. A to właśnie „wczesne podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może podwoić lub nawet potroić szanse przeżycia” (Międzynarodowe Wytyczne do Resuscytacji). To od pierwszej pomocy udzielonej natychmiast przez świadków zdarzenia zależy przeżycie poszkodowanych i dalsze rokowanie w leczeniu.

Od maja 2014 teren operacyjny ustrzyckiego DRM zabezpiecza nowa karetka marki Mercedes Sprinter z napędem 4x4, z automatyczną skrzynią biegów - wyposażona w najwyższej klasy sprzęt medyczny. Ambulans podarowała nam Fundacja TVN „nie jesteś sam”.

W 2015 roku ustrzyckie Ratownictwo Medyczne wykonało prawie 3500 wyjazdów, przejeżdżając w tym czasie ponad 100 000 kilometrów. W 45 akcjach wspomagało nas Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego śmigłowiec stacjonuje w Sanoku.