PRACOWNIA TK

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

W pracowni wykonywane są następujące badania:

– TK głowy
– TK szyi,
– TK klatki piersiowej,
– TK jamy brzusznej,
– TK miednicy małej,
– TK kręgosłupa,
– Tk kości i stawów
– Angio TK
– HRCT
Rejestracja:
poniedziałek – piątek w godz. 08:00 – 15:00,
Wydawanie wyników:
– wyniki można odbierać w rejestracji w godzinach 08:30 –14:30– wynik można odebrać osobiście z dowodem tożsamości lub z upoważnieniem – badanie zapisywane jest na płycie CD

Tomografia komputerowa – informacje dla pacjenta.
W przypadku zlecenia przez lekarza badania tomografii komputerowej każdy pacjent powinien jednak zapoznać się z poniższymi informacjami, a następnie wyrazić świadomą, pisemną zgodę na wykonanie badania.
Charakter i przebieg badania.
-Tomografia komputerowa jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą obrazowania.
-Badanie jest wykonywane przez technika elektroradiologii pod nadzorem lekarza radiologa i trwa od kilku do kilkunastu minut.
-W większości przypadków (zawsze gdy są podawane środki kontrastowe) pacjent winien zgłaszać się do badania na czczo (minimum 4-5 godzin bez posiłku).
-Do badania pacjent powinien odkryć badaną część ciała
-W czasie badania pacjent umieszczony jest na specjalnym stole, który przesuwa się w trakcie skanowania.
-Badany obszar jest skanowany wiązką promieniowania jonizującego, a następnie system komputerowy generuje obrazy przekrojów ciała pacjenta.
-Badany powinien leżeć nieruchomo – w przeciwnym razie uzyskane obrazy będą nieostre i niemożliwe do oceny przez lekarza radiologa.
-W niektórych badaniach pacjent może być proszony o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund.
-W większości badań tomografii komputerowej konieczne jest dożylne podanie środka kontrastowego.
-W niektórych badaniach tomografii komputerowej (ocena jamy brzusznej, miednicy) konieczne jest ponadto wcześniejsze doustne, ewentualnie również podczas badania doodbytniczne podanie środka kontrastowego.
-W przypadku wykonania badania z kontrastem, należy odczekać na terenie pracowni co najmniej 30 minut po badaniu
!!! U W A G A !!!
Do wykonania badania z użyciem środka kontrastowego należy oznaczyć poziom kreatyniny w surowicy krwi, maksymalnie do 10 dni przed wyznaczonym terminem badania. Przeciwwskazania do badań TK
Nie ma przeciwwskazań bezwzględnych do wykonywania badania TK.
Przeciwwskazania względne do wykonania badania TK:
-brak zgody pacjenta na badanie,
-ciąża,
-uczulenie na środki kontrastowe (przeciwwskazania przy podaniu środka kontrastowego).
Środki kontrastowe.
Aktualnie stosuje się nowoczesne jodowe, niejonowe środki kontrastowe, cechujące się niskim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych.
W przypadku zlecenia przez lekarza badania tomografii komputerowej z dożylnym środkiem kontrastowym, każdy pacjent powinien jednak zapoznać się z poniższym zestawieniem stanów wpływających na decyzję o podaniu takiego środka oraz zestawieniem możliwych działań niepożądanych, a następnie wyrazić świadomą, pisemną zgodę na jego zastosowanie.
Stany wpływające na decyzję o dożylnym podaniu środka kontrastowego:
Przed zastosowaniem środka kontrastowego należy poinformować lekarza o występowaniu któregokolwiek z poniższych stanów:
– ciąży lub zamiarze zajścia w ciążę,
– karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią,
– astmie lub innego rodzaju alergii,
– alergii na środki kontrastowe zawierające jod, jopromid lub dowolną substancję pomocniczą,
– reakcji na środki kontrastowe w przeszłości,
– zaburzeniach czynności nerek,
– chorobach serca i układu krążenia,
– cukrzycy,
– padaczce i innych zaburzeniach ze strony układu nerwowego,
– zaburzeniach krążenia w mózgu, np. udarze,
– nadczynności tarczycy lub podejrzeniu o nadczynność tarczycy, obrzęku szyi spowodowanym powiększeniem tarczycy (wole),
– trwającym lub planowanym leczeniu chorób tarczycy jodem radioaktywnym,
– planowanym badaniu scyntygraficznym z jodem radioaktywnym,
– nadciśnieniu spowodowanym występowaniem guza chromochłonnego nadnerczy,
– przyjmowaniu specjalnych leków, w tym doustnych przeciwcukrzycowych (biguanidy – metformina), neuroleptyków, leków przeciwdepresyjnych, beta-adrenolityków, interleukiny 2
Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych stanów, lekarz zdecyduje, czy możliwe jest przeprowadzenie badania ze środkiem kontrastowym.
Możliwe działania niepożądane:
Jak każdy lek, środek kontrastowy może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane związane z dożylnym stosowaniem jodowych środków kontrastowych zwykle są przejściowe i mają niewielkie nasilenie, jednak opisywano również reakcje o ciężkim lub zagrażającym życiu przebiegu. Najczęściej występują nudności, wymioty, ból oraz uczucie ciepła. Większość reakcji ubocznych występuje w ciągu pierwszej godziny od podania, jednak niekiedy dochodzi do reakcji opóźnionych (po kilku godzinach lub kilku dniach od podania).